Veškeré texty jsou chráněny autorským právem, zákaz kopírování bez svolení autora!

Složení doutníků

Vlhké doutníky (doutníky s dlouhou náplní, angl. Long Filler)

Vlhké doutníky jsou obvykle vyráběny manuálně. U levnějších Long Fillerů je náplň obalena vázacím listem strojově, ale do krycího listu je doutník dobalen ručně. Vlhké doutníky jsou obvykle vyráběny manuálně. U levnějších Long Fillerů je náplň obalena vázacím listem strojově, ale do krycího listu je doutník dobalen ručně.

Náplň (angl. Filler, špaň. Tripa)

Náplň vytváří balič (špaň. Torcedor), zkroucením několika celých (proto doutníky s dlouhou náplní), tabákových listů dohromady. Protože listy obvykle pocházejí z různých zemí, vznikají doutníky s různou chutí.

Vázací list (angl. Binder, špaň. Capote)

Vázací list má tvar proužku, který je vyřezán z listu tabáku. Je hrubší a musí být dostatečně pružný, aby náplň těsně obepnul. Obalením náplně vzniká svazek (angl. bunch). Vázací list musí dobře doplňovat chuť ostatních tabákových listů v doutníku. Ovlivňuje chuť, aroma a zajišťuje, že doutník bude hořet pomalu, dlouho a rovnoměrně. Na rozdíl od krycího listu hoří pomaleji.

Krycí list (angl. Wrapper, špaň. Capa)

Krycí list má také podobu proužku vyřezaného z listu tabáku. Požaduje největší standardy na pěstování a je nejkvalitnější. Musí dobře doplnit chuť náplně a vázacího listu. Uvádí se, že ovlivňuje až 25% a více, chuti doutníku. Bývá pěstován a sušen za různých podmínek, např. na slunci či ve stínu. Krycí list by měl mít dobrou stavbu, žilnatost a být příjemný na dotyk. Ovlivňuje barvu, sílu, aroma a chuť doutníku.

Složení vlhkého doutníku

složení vlhkého doutníku

Suché doutníky (doutníky s krátkou náplní, angl. Short Filler)

Suché doutníky jsou obvykle vyráběny strojově. Lepší Short Fillery jsou ale do krycího listu dobaleny ručně.

Náplň

Náplň se skládá z nasekaných tabákových listů (proto doutníky s krátkou náplní). Jejich kombinací vzniká rozdílná chuť doutníků.

Vázací list

Vázací list je proužek vyřezaný z listu tabáku. U levnějších doutníků může být vázací list nahrazen homogenizovaným tabákem, tzv. tabákovou fólií, která se skládá z 30% celulózy a 70% tabáku.

Krycí list

Také krycí list má podobu proužku, který je vyřezán z listu tabáku. U levnějších doutníků bývá krycí list někdy vynechán, nebo bývá tvořen homogenizovaným tabákem. Lepší suché doutníky jsou baleny do krycího listu ze 100% tabáku. V tom případě je pak na obalu doutníku napsáno 100% Tobacco.

Složení suchého doutníku

složení suchého doutníku

Podíl ruční práce na ubalení doutníku

  • Totalmente a mano ? Doutník je ubalen ručně
  • De luxe nebo Deluxe ? Doutník je ubalen ručně (platí pouze pro dražší Long Fillery)
  • Hecho a mano ? Doutník je do krycího listu dobalen ručně
  • Handmade ? Doutník je do krycího listu dobalen ručně
  • Machine?made ? Doutník je ubalen strojově