Veškeré texty jsou chráněny autorským právem, zákaz kopírování bez svolení autora!

Jak ořezávat doutníky

Proč a čím ořezávat doutníky

Aby šel skrz vlhké doutníky táhnout kouř, musíte je před zapálením ořezat. Suché doutníky mají hlavu obvykle ořezánu. Doutníky můžete ořezávat gilotinkou, doutníkovými nůžkami, klínovým ořezávačem, nebo děrovačem.

Doutníkové gilotinky

Doutníky se nejčastěji ořezávají doutníkovými gilotinkami. Ořežete jimi všechny tvary a velikosti doutníků. Jistější je používat gilotinky dvoučepelové. U jednočepelových hrozí nebezpečí vzepření se doutníku proti čepeli a jeho poškození.

Doutníková gilotinka

doutníková gilotinka

Investice do dobré gilotinky se vám vyplatí. Pár zničených doutníků a pochopíte. Aby gilotinka odváděla dobrou práci, udržujte ji čistou a ostrou.

Doutníkové nůžky

S doutníkovými nůžkami se pracuje stejně, jako s gilotinkou. Zapotřebí je však více zručnosti.

Klínový ořezávač

Klínový ořezávač vytváří v hlavě doutníku tvar písmene “V”. Místo ořezávače můžete použít i ostrý nůž. Řez je nepoužitelný u nepravidelných doutníků, např. Torpedo.

Děrovač

Děrovač vytváří v hlavě doutníku kruhový otvor. V doutníkové hantýrce se mu přezdívá býčí oko. Použitelný je pouze u pravidelných doutníků, např. Corona.

Kruhový, klínový a rovný řez

kruhový, klínový a rovný řez

Jak ořezávat doutníky gilotinkou

  • Navlhčete hlavu doutníku na rtech. Vyhnete se tak jejímu případnému popraskání.
  • Najděte rameno doutníku, místo, kde se jeho zakulacená část začíná rovnat (asi 2 mm od konce). Ořežete-li doutník za tímto místem, může se vám rozbalit krycí list.
  • Umístěte doutník mezi čepele gilotinky a pomalu je k sobě stiskněte, aby se doutníku dotýkaly.
  • Rychle a rázně čepele stlačte a hlavu doutníku ořežte. Při pomalém stlačení hrozí vytažení listů z doutníku, nebo poškození krycího listu.
  • Kde ořezávat nepravidelné (Figurados) doutníky

S tvarem doutníku se mění intenzita jeho chuti. Kde ořezávat nepravidelné doutníky nelze proto jednoznačně říct. Tvrdit lze pouze to, že je potřeba odstranit takový kus hlavy, aby šel skrz doutník táhnout kouř. Ořežte proto nejprve menší kus hlavy a chvíli kuřte. Nebude-li vám tah vyhovovat, otvor můžete snadno zvětšit.